Mistrzostwa świata w Katarze zdecydowanie będą stały pod znakiem przepychu i luksusu. Kraj gospodarza będzie oferował masę wyjątkowych i kosztownych atrakcji, jak np. jazda na wielbłądzie. Duński tabloid „Ekstra Bladet”, w oparciu o opinie ekspertów, zaleca rezygnację z tej atrakcji ze względów zdrowotnych i ryzyko wybuchu epidemii.

Zobacz wideo Marcel Desailly wspomina mistrzostwa, w których brał udział. „Pamiętam, że pocałowałem trofeum”

Unikać wielbłądów w Katarze

Jazda na wielbłądach jest bardzo popularna w krajach arabskich, w tym w Katarze. Jednak niesie ona ze sobą pewne ryzyko. Otóż wielbłądy mogą przenosić wirusa MERS na ludzi. Jest on dużo bardziej śmiertelny od SARS-CoV-2, który wywołał pandemię. W dodatku nie wynaleziono na niego żadnej szczepionki ani innego lekarstwa.

– Kibice powinni trzymać się z dala od wielbłądów w Katarze. To rozsądne wyjście, aby uniknąć zakażenia. MERS to paskudny wirus, który jest o wiele bardziej śmiertelny niż Covid-19 przy swoim najwyższym współczynniku śmiertelności. Nie ma obecnie skutecznej szczepionki – apeluje prof. Paul Hunter z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

Większość infekcji wirusem MERS występuje przy kontaktach ludzi z wielbłądami. Wirus przechodzi z człowieka na człowieka głównie w szpitalach.

Waldemar Fornalik podczas meczu z LegiąZmiana trenera w ekstraklasie. Pięć lat i koniec. „Dla dobra klubu”

Czym jest MERS?

Po raz pierwszy koronawirus MERS został wykryty w Arabii Saudyjskiej w 2012 r. i od tego czasu zdążył się rozprzestrzenić na cały Półwysep Arabski. Nazwa pochodzi z angielskiego Middle East respiratory syndrome, co oznacza w wolnym tłumaczeniu bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej. Jest to ostra choroba zakaźna. Aż 36% przypadków zakażenia skończyło się śmiercią.

MERS jest wirusem odzwierzęcym. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z zakażonymi wielbłądami jednogarbnymi (dromaderami) lub pośrednio z ich wydalinami i wydzielinami, a nawet przy próbie spożycia niepoddanego właściwej obróbce termicznej wielbłądziego mięsa.

Robotnicy w Katarze i protest aktywistów w ZurychuDramat i rozpacz. Alarm przed MŚ 2022. „Czuję, jakbym paliła się w gorącym oleju”

Objawy choroby wywołanej przez MERS w dużej mierze przypominają grypę, ale zakażenie może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, ostrej niewydolności oddechowej, wstrząsu septycznego oraz niewydolności wielonarządowej, a ostatecznie do zgonu. Jest jednak szansa, że zakażenie można przejść bezobjawowo.

Do lipca 2015 r. stwierdzono przypadki zakażenia w Europie, Dalekim Wschodzie i Ameryce Północnej. MERS jest zakwalifikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako prawdopodobna przyczyna przyszłej epidemii. 

W tym roku w Katarze stwierdzono dwa zgony spowodowane przez MERS. Aż 75 proc. wszystkich zakażeń na świecie wykryto w Arabii Saud.

Mistrzostwa świata w Katarze potrwają od 20 listopada do 18 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *