W chińskim Quzhou powstaje stadion nie z tego świata. Architekci z MAD Architects podjęli się zaprojektowania niezwykłego obiektu, którego znaczna część znajdować się będzie pod ziemią. Dzięki temu stadion idealnie wkomponuje się do lokalnego krajobrazu. Ich zdaniem całość będzie „przypominała planetę wyobrażoną przez wizjonerskich autorów science fiction”.

Zobacz wideo Legendarny stadion zmienia się z dnia na dzień. Jeden wielki plac budowy

Quzhou Stadium – podziemny stadion nie z tej ziemi

Quzhou Stadium będzie zajmował powierzchnię 33 731 m kwadratowych oraz pomieści 30 tys. widzów. Ze wszystkich stron będzie otoczony ziemią, dlatego będzie sprawiał wrażenie, że został wydrążony wewnątrz naturalnego wzgórza. W jego przypominającym krater wnętrzu znajdą się zielone trybuny wtapiające się w porośnięte trawą pagórki. Jedynym elementem wyróżniającym go wśród zielonego otoczenia będzie górujący nad nim pofałdowany biały dach, który przypominać ma zwisający baldachim. Całość projektu określono mianem „dzieła sztuki ziemi”.

Stadionowe dzieło sztuki. „Połączy ludzi z naturą”

Innym charakterystycznym elementem stadionu będą duże otwory pod dachem, wpuszczające światło do jego podziemnych przestrzeni. Ponadto został on zaprojektowany tak, aby pochłaniać i przechowywać wodę deszczową. Według architektów będzie służył nie tylko do rekreacji sportowej, ale też zapewni okazję do „duchowego połączenia ludzi z naturą”. – To dzieło sztuki ziemi, które zanurza się w naturze i zaprasza wszystkich do gromadzenia i dzielenia duchem sportu – napisano. W jego wnętrzu będą się mogły odbywać nie tylko mecze piłki nożnej, ale też zawody lekkoatletyczne.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Stadion powstaje w otoczonym lasami mieście Quzhou, oddalonym o ok. 400 km na południowy zachód od Szanghaju. Będzie on jednym z najważniejszych elementów Parku Sportowego Quzhou, rozciągającego się na powierzchni 700 000 m kwadratowych. Poza monumentalnym obiektem mają się w nim znaleźć także stadion treningowy z bieżnią, kryta hala o pojemności 10 tys. miejsc, kryta pływalnia z trybuną na 2 tys. osób, hala treningowa, hotel, centrum młodzieżowe, muzeum techniki i obiekty handlowe. Za projekt odpowiedzialne jest MAD Architects, studio kierowane przez architekta Ma Yansonga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *