Mistrzostwa świata w Katarze będą niezwykłe, co do tego nie ma wątpliwości. To pierwszy mundial w historii, który odbędzie się w trakcie sezonu, późną jesienią, w upalnych, pustynnych warunkach. Wiemy, że będzie to turniej wyjątkowy pod względem scenerii, infrastruktury, nowoczesnych, klimatyzowanych stadionów – na przygotowanie piłkarskich mistrzostw świata nikt nie wydał wcześniej tylu pieniędzy, ile przeznaczył Katar.
Ale nie o takiej wyjątkowości marzą kibice. Będzie to mundial, którego blaski mogą zostać przykryte przez cienie. Bo przecież jego organizatorem jest autorytarne państwo, które było oskarżane o finansowanie terroryzmu, w którym notorycznie łamane są prawa człowieka – Amnesty International, Human Rights Watch i kolejne organizacje walczące o prawa człowieka alarmują o tym od miesięcy, a nawet lat.
Lista grzechów jest długa – korupcja podczas starań o przyznanie imprezy, szpiegowanie kontrkandydatów i najważniejszych osób z FIFA, odczłowieczające warunki pracy, które doprowadziły do śmierci tysięcy robotników, dyskryminowanie, bicie i więzienie osób ze środowiska LGBT. – Tak wygląda współczesne niewolnictwo – mówił w ostatnim reportażu telewizji France 2 i Radio France jeden z pracowników katarskich firm ochroniarskich.
O katarskim mundialu nie da się mówić i pisać bez wspominania jego ciemnych stron. Artykuły na ten temat publikujemy na Sport.pl regularnie, teraz przygotowywaliśmy wyjątkowy podcast – „Zakatarzeni”. Dziennikarze Sport.pl oraz TOK FM w ostatnich dniach przed pierwszym kopnięciem piłki wnikają głęboko w to, o czym przy okazji turnieju trzeba opowiadać.
Pierwszy odcinek poświęcony został „sportswashingowi”. Oczyszczaniu się poprzez sport, wybielaniu wizerunku, czyli dokładnie temu, co dzięki mundialowi robi Katar. Wielkie pieniądze, imponujące stadiony i kolorowe trybuny mają zakrzyczeć zjawiska, za które bliskowschodnie państwo jest krytykowane. Wszelkie brudy ma przykryć piękna, zielona murawa.
Ale my chcemy pod nią zaglądać. W pierwszym odcinku Mieszko Rajkiewicz, współautor raportu „Katar – geopolityka i mistrzostwa świata”, opowiada o konkretnych celach gospodarzy mundialu, wykraczających daleko poza sport – o budowie zakulisowych relacji politycznych, o interesach realizowanych przy okazji wydarzeń sportowych, o rozwoju turystyki. – Katar już zyskał politycznie, ponieważ organizując mistrzostwa świata, zapewnił sobie mnóstwo kontraktów militarnych czy politycznych, które chronią ten mały kraj. To wzmocniło jego pozycję – mówi Rajkiewicz.
Podcast 'Zakatarzeni’ na TOK FM i Sport.pl Fot. Sport.pl/TOK FM
W kolejnych odcinkach o rzeczywistości współczesnych niewolników w Katarze opowie Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International w Polsce, wyjaśnimy też, dlaczego jest tak, że największe światowe imprezy – piłkarskie mistrzostwa świata i igrzyska – organizują ostatnio takie kraje jak Chiny, Rosja czy właśnie Katar.
I na koniec – zastanowimy się, gdzie w tym wszystkim jesteśmy my, fani piłki nożnej, kibice reprezentacji Polski, dziennikarze? Jak ekscytować się mundialem, wielkim świętem, gdy pod murawą kotłują się brudy. Jak radzić sobie ze skrajnymi emocjami – radością z oglądania wielkiej piłki oraz rozpaczą, gdy słucha się o wykorzystywaniu tych, którzy budowali stadiony? To dylematy kibica, ale też mundialowego korespondenta – ich też zaprosimy do rozmowy.
Podcast „Zakatarzeni” poprowadzą dziennikarze Sport.pl Dominik Wardzichowski i Dawid Szymczak oraz dziennikarz sportowy Radia TOK FM Przemysław Pozowski.
Podcast będzie miał pięć odcinków i będzie dostępny dla każdego w serwisie Sport.pl i na platformie TOK FM – na tokfm.pl oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Dodatkowo będzie można je znaleźć na kanale TOK FM Select na platformach Spotify, Google Podcasts oraz iTunes.