Jakub Kwieciński i Dawid Mycek są małżeństwem od 2017 r. Ślub zawarli w Portugalii. W 2018 r. złożyli wniosek do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie z prośbą o transkrypcję (czyli wpis do polskich ksiąg stanu cywilnego) zagranicznego aktu małżeństwa. Decyzja odmowna przyszła z urzędu, a potem od wojewody, dlatego mężczyźni rozpoczęli sądową walkę.

„W sprawie legalizacji naszego małżeństwa po pięciu latach dotarliśmy do najwyższej instancji w Polsce — Naczelnego Sądu Administracyjnego” — piszą na Facebooku Jakub i Dawid. Dodają, że podczas rozprawy po raz pierwszy NSA stwierdził jednoznacznie, że konstytucja nie zabrania małżeństw osób tej samej płci. „To historyczne słowa obalające mit powtarzany przez prawą stronę od lat. Dziś sąd rozprawił się z tym kłamstwem ostatecznie” — kwitują.

„Zgodnie z art. 18 Konstytucji RP małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo pozostają pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ten nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci, podkreśla natomiast szczególną ochronę małżeństwa, ale jako związku kobiety i mężczyzny”.

„Z tego względu treść art. 18 Konstytucji nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. Konkludując, omawiany przepis Konstytucji nie zabrania ustawowego uregulowania związków jednopłciowych” — podsumowuje NSA.

Dalej Jakub i Dawid przypominają w poście nazwiska m.in. polityków, którzy wielokrotnie podkreślali, że małżeństwo mogą tworzyć jedynie kobieta i mężczyzna. „Także jeśli kiedykolwiek usłyszycie Ziobrę, Czarnka, Pawłowicz, albo Ziemkiewicza mówiących, że nasza Konstytucja zabrania małżeństw jednopłciowych, to wiedzcie, że kłamią” — pisze para gejów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *