PODSUMOWANIE:
- Rosyjskie siły wystrzeliły irańskie drony bojowe z terytorium Białorusi; w Kijowie i obwodzie kijowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy
- W Berlinie trwa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: „Będziemy wspierać Kijów tak długo, jak będzie to niezbędne”
- Stany Zjednoczone rozważają przekazanie Ukrainie starszych amerykańskich systemów przeciwlotniczych Mim-23 Hawk, aby pomóc jej w obronie przed rosyjskimi atakami przy użyciu dronów i pocisków manewrujących
- Chcesz pomóc? Narodowy Bank Ukrainy uruchomił specjalne konto, na które można wpłacać datki bezpośrednio na ukraińską armię.
Wtorek, 25 października
Ekspert: rosyjskie wojska będą bić się o Chersoń do ostatniego żołnierza
Nie ma mowy o wycofywaniu się rosyjskich wojsk z zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, przeciwnie — Władimir Putin nakazał bronić Chersonia za wszelką cenę, dlatego wróg będzie tam bił się do ostatniego żołnierza — ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.
„(Przeciwnik) przegrupowuje się, wzmacniając kontyngent wojskowy (w Chersoniu) i wycofując stamtąd jednostki niebojowe, takie jak Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i Gwardia Narodowa (Rosgwardia). Trzeba rozumieć, czym w istocie jest prawy brzeg Dniepru. To (rosyjska) pięta Achillesa w zachodniej części okupowanego terytorium. Jeśli (Ukraińcy) dotrą do Dniepru, to (Rosjanom) posypie się cały front zaporoski, aż do Przesmyku Perekopskiego (oddzielającego okupowany Krym od Ukrainy — przyp. red.)” — przekonywał Żdanow.
Jak dodał, strona ukraińska nie powinna nastawiać się na szybkie i łatwe odzyskanie kontroli nad Chersoniem. Należy raczej spodziewać się tam długotrwałych, wyczerpujących walk.
Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 25 poległych żołnierzy
Sprowadzenie ciał poległych żołnierzy koordynował ukraiński rzecznik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko oraz przedstawiciele kilku struktur siłowych Ukrainy — powiadomiło ministerstwo na swojej stronie internetowej.
Według informacji ministerstwa proces sprowadzania ciał odbywa się zgodnie z normami Konwencji Genewskiej. Nie podano, gdzie i w jakich okolicznościach zginęli żołnierze, których ciała zostały sprowadzone.
„Bild”: Putin nie wygrał wojny energetycznej, ceny gazu w Europie spadły
To miała być demonstracja siły i perfidny plan Putina: poprzez wojnę energetyczną chciał wyrządzić poważne szkody Europie, a przede wszystkim uzależnionym od rosyjskiego gazu Niemcom – pisze we wtorek portal dziennika „Bild”. Tymczasem ceny gazu w Europie spadły do poziomu najniższego od czterech miesięcy — zaznacza.
Ceny gazu w holenderskim hubie TTF, uważanym za ważny punkt odniesienia, wyniosła w poniedziałek po południu 98,60 euro za megawatogodzinę, po raz pierwszy od czerwca spadając poniżej poziomu 100 euro.
Wojsko: duże rosyjskie siły piechoty i artylerii pod Bachmutem, wagnerowcy atakują miasto
Rosyjska armia skoncentrowała duże siły piechoty i artylerii pod Bachmutem w Donbasie, miasto atakują tzw. wagnerowcy, czyli najemnicy — poinformował we wtorek rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj.
Przedstawiciel armii powiedział, że Bachmut „utrzymywany jest (kosztem) niesamowitego wysiłku, krwi i potu” ukraińskich żołnierzy — pisze portal NV.
Wokół miasta stale toczą się walki pozycyjne, a strona rosyjska ponosi duże straty — dodał.
NV przypomina, że według wiceminister obrony Ukrainy Hanny Malar Kreml rozkazał siłom okupacyjnym zajęcie Bachmutu do końca października.
Wojsko: duże rosyjskie siły piechoty i artylerii pod Bachmutem, wagnerowcy atakują miasto
Rosyjska armia skoncentrowała duże siły piechoty i artylerii pod Bachmutem w Donbasie, miasto atakują tzw. wagnerowcy, czyli najemnicy — poinformował we wtorek rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj.
Przedstawiciel armii powiedział, że Bachmut „utrzymywany jest (kosztem) niesamowitego wysiłku, krwi i potu” ukraińskich żołnierzy — pisze portal NV.
Wokół miasta stale toczą się walki pozycyjne, a strona rosyjska ponosi duże straty — dodał.
NV przypomina, że według wiceminister obrony Ukrainy Hanny Malar Kreml rozkazał siłom okupacyjnym zajęcie Bachmutu do końca października.
Media: rosyjskie siły wystrzeliły irańskie drony z Białorusi, alarm przeciwlotniczy w Kijowie
Rosyjskie siły wystrzeliły irańskie drony bojowe z terytorium Białorusi; w Kijowie i obwodzie kijowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy — podaje we wtorek portal Ukrainska Prawda.
Źródła portalu w wywiadzie ukraińskim przekazały, że z Białorusi wypuszczono 10 dronów bojowych typu Shahed.
Kanały w Telegramie informują o trwających działaniach ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w obwodzie kijowskim — zauważa Unian.
We wtorek do Kijowa przybył prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
Ukraińskie wojska zniszczyły bazę kadyrowców, zginęło około 40 żołnierzy
Ukraińskie wojska zniszczyły bazę czeczeńskich najemników, tzw. kadyrowców, w obwodzie chersońskim na południu kraju; zginęło około 40 żołnierzy wroga, a ponad 60 zostało rannych — poinformowała we wtorek agencja UNIAN za oficerem ukraińskiej armii Anatolijem Sztefanem.
Baza, w którą miał trafić pocisk rakietowy, mieściła się w budynku jednej ze szkół. Zniszczenie obiektu wroga potwierdził również kanał Siły Zbrojne Ukrainy na Telegramie.
Szef MSZ: wkrótce przybędą eksperci MAEA i dowiodą, że nie mamy żadnych „brudnych bomb”
Szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba wyraził zadowolenie z „szybkiej odpowiedzi” szefa MAEA Rafaela Grossiego na ukraińskie zaproszenie. „Wkrótce mają przybyć eksperci MAEA i dowiodą, że Ukraina nie ma żadnych brudnych bomb ani planu ich produkcji” — napisał na Twitterze szef dyplomacji.
Jak dodał, „dobra współpraca z MAEA i partnerami pozwala udaremnić rosyjską kampanię dezinformacyjną na temat brudnej bomby„.
Wywiad: grupa Wagnera masowo rekrutuje więźniów zakażonych HIV i WZW C
Rosyjska prywatna firma wojskowa — tzw. grupa Wagnera — zaczęła masowo rekrutować rosyjskich więźniów zakażonych HIV i WZW C — informuje we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Chorzy muszą nosić specjalne opaski.
W komunikacie wywiad pisze, że to zjawisko nabrało już „masowego charakteru”. Tylko z jednej kolonii karnej nr 5 w obwodzie leningradzkim do „grupy Wagnera” zmobilizowano ponad stu więźniów ze zdiagnozowanym zakażeniem HIV albo wirusowym zapaleniem wątroby typu C.
By „oznaczyć” zakażonych bojowników, dowództwo zmusza ich do zakładania na nadgarstek bransoletek: czerwonych w przypadku HIV i białych — WZW C.
HUR podaje, że wśród służących razem z zainfekowanymi rośnie oburzenie tą sytuacją, a rosyjscy medycy odmawiają udzielania pomocy chorym rannym.
Prezydent Zełenski: Ukraina zapewnia bezpieczeństwo Europy przed rosyjską tyranią
Zapewniamy fizyczne bezpieczeństwo Europy przed rosyjską tyranią; widzicie, co dajemy naszemu wspólnemu europejskiemu domowi — powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie swojego zdalnego wystąpienia na konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, która rozpoczęła się we wtorek w Berlinie.
„Jesteśmy na poziomie relacji (z Unią Europejską), na który Ukraina od dawna zasługuje. Widzicie, co dajemy naszemu wspólnemu europejskiemu domowi. Ukraina zapewnia fizyczne bezpieczeństwo Europy przed rosyjską tyranią. Ukraina będzie gwarantem, że rosyjski faszyzm nie złamie europejskich wartości” — oświadczył Zełenski.
Kanclerz Scholz: Rosja ponownie sięgnęła dna w wojnie przeciwko Ukrainie
Rosja, poprzez ciągłe ataki dronami, ponownie sięgnęła dna w wojnie przeciwko Ukrainie oraz zwróciła uwagę na swoją desperację — powiedział we wtorek w Berlinie podczas konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
„Będziemy wspierać Kijów tak długo, jak będzie to niezbędne” — zapewnił szef niemieckiego rządu.
Wagnera werbuje do pracy. Mówi się o „znacznych brakach” na stanowiskach oficerskich
W obwodzie ługańskim pojawia się coraz więcej ofert pracy u rosyjskiej najemniczej firmy wojskowej, tzw. grupy Wagnera — poinformował we wtorek gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.
Szef władz obwodowych zaznaczył, że siły rosyjskie rozbudowują w regionie tzw. linię Wagnera — czyli pasmo umocnień. Na słupach w regionie coraz częściej można zaś zobaczyć ogłoszenia oferujące pracę dla tej najemniczej firmy wojskowej. Poszukiwani są m.in. operatorzy spycharki, kierowcy sprzętu ciężkiego.
„Z jakiegoś powodu w tzw. elitarnej firmie jest coraz więcej wolnych posad. A to dlatego, że lotnictwo sił obrony Ukrainy 24 października przeprowadziło ponad 30 uderzeń” — kontynuował gubernator.
Hajdaj poinformował też o „znacznych brakach” na stanowiskach oficerskich i sierżanckich w kadrze instruktorskiej w rosyjskich wojskowych ośrodkach szkoleniowych. Ma to związek z tym, że większość takich specjalistów zginęła podczas działań zbrojnych. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest też nadmierna liczba zmobilizowanych — dodał.
Resort obrony: Rosja traci na Ukrainie dużo śmigłowców szturmowych
Rosja wciąż nie jest w stanie utrzymać na Ukrainie odpowiedniej przewagi w powietrzu, by zapewnić efektywne bliskie wsparcie śmigłowcom szturmowym, stąd duża liczba tych, które straciła — przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. „Rosyjscy dowódcy prawdopodobnie coraz częściej uciekają się do przeprowadzania ryzykownych misji śmigłowców szturmowych jako jednej z niewielu dostępnych opcji zapewnienia bliskiego wsparcia wojskom w walce” — wskazano.
Jak napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od początku inwazji na Ukrainie doszło do co najmniej 23 potwierdzonych strat rosyjskich śmigłowców Ka-52 HOKUM, co stanowi ponad 25 proc. rosyjskiej floty Ka-52, która liczyła 90 sztuk i prawie połowę wszystkich strat rosyjskich śmigłowców na Ukrainie. Dodano, że rosyjskie śmigłowce szturmowe prawdopodobnie ucierpiały szczególnie od ukraińskich przenośnych systemów obrony przeciwlotniczej (MANPADS), a zarazem śmigłowce te często latają z mniejszą stałą osłoną odrzutowców niż wynikałoby to z rosyjskiej doktryny wojskowej.
Władze obwodu donieckiego: siedem osób zginęło w rosyjskich ostrzałach w Bachmucie
Siedmiu cywilów zginęło w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach miasta Bachmut w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy; ponadto na terenach wyzwolonych spod okupacji wroga znaleziono ciała kolejnych trzech osób — poinformował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.
Szczątki lokalnych mieszkańców odkryto w miejscowościach Drobyszewe i Stawky. Oprócz tego trzy osoby zostały w poniedziałek ranne — powiadomił gubernator.
Ekspert: zimą Ukraińcy mogą lepiej przystosować się do nowych warunków i uzyskać przewagę
Ukraińcy mogą przystosować się do nowych warunków i uzyskać dzięki zimie przewagę — ocenił we wtorek na łamach dziennika „Sydney Morning Herald” australijski gen. Mick Ryan.
„Ukraińcy od ośmiu miesięcy ciężko walczyli o przejęcie inicjatywy w wojnie. Będą chcieli wykorzystywać impet, który wygenerowali dzięki ofensywie w okolicach Chersonia i Charkowa; prawdopodobnie wykorzystają też zimę jako okazję do dalszego odzyskiwania terytorium” — napisał australijski generał.
Zimowe spadki temperatur i krótsze dni będą pochłaniać więcej energii żołnierzy, ograniczać mobilność pojazdów i zdolności ukrywania się żołnierzy i sprzętu. W zimę trudniej też — wyjaśnił ekspert — używać załogowych oraz bezzałogowych statków powietrznych. „Ciepłe ubrania, ciepłe jedzenie oraz pojazdy gąsienicowe będą szczególnie ważne w okresie zimowym przypadającym w Ukrainie na miesiące od listopada do marca” — wskazał Ryan.
Prezydent Niemiec w Kijowie: nasza solidarność z Ukrainą jest niezachwiana i taka pozostanie
Nasza solidarność z Ukrainą jest niezachwiana i taka pozostanie; będziemy nadal wspierać ten kraj w wymiarze wojskowym, politycznym, finansowym i humanitarnym — zadeklarował prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który we wtorek rano przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa.
„Moje przesłanie do mieszkańców Ukrainy brzmi: możecie polegać na Niemczech. (…) A jednocześnie moje przesłanie do (narodu) niemieckiego jest następujące: nie zapominajmy nigdy, co ta wojna oznacza dla tutejszych ludzi (na Ukrainie — PAP). Mimo wszystkich trudności, jakie ten konflikt niesie także dla nas w Niemczech, spójrzmy (na to) przez chwilę oczami Ukraińców” — powiedział Steinmeier, cytowany na Twitterze przez rzeczniczkę prezydenta Cerstin Gammelin.
Polityk zapewnił, że Ukraina może liczyć na wsparcie Berlina „tak długo, jak to będzie niezbędne”.
Biały Dom rozważa przekazanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych Hawk
Stany Zjednoczone rozważają przekazanie Ukrainie starszych amerykańskich systemów przeciwlotniczych Mim-23 Hawk, aby pomóc jej w obronie przed rosyjskimi atakami przy użyciu dronów i pocisków manewrujących — przekazały anonimowe źródła w Białym Domu, cytowane przez agencję Reutera.
Sprzęt, który może być przekazany, znajduje się obecnie w magazynach. Pociski przechwytujące Hawk są bardziej zaawansowane niż pociski Stinger, jakie USA przekazały Ukrainie już wcześniej do przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji — podała agencja.
Armia: partyzanci uszkodzili tory w rosyjskim obwodzie briańskim
Partyzanci uszkodzili tory kolejowe w obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Białorusią i Ukrainą — podaje we wtorek Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak dodano, utrudni to transport eszelonów wojskowych z Rosji na Białoruś.
„Partyzanci działają: w obwodzie briańskim detonował ładunek wybuchowy. Uszkodzono tory kolejowe” — napisano w komunikacie Centrum.
Jak zaznaczono, do wybuchu doszło w regionie przy granicy z Białorusią i Ukrainą. Miejsce to ma strategiczne znaczenie — podkreślono. „Teraz przez najbliższy czas eszelony nie będą mogły dostać się do Białorusi jedną z kolejowych linii” — wskazało Centrum.
Prezydent Frank-Walter Steinmeier przyjechał do Kijowa
Prezydent Frank-Walter Steinmeier we wtorek rano przyjechał z niespodziewana wizytą do Kijowa , informuje DPA.
To jego pierwsza podróż do kraju od początku początku rosyjskiej agresji 24 lutego, zwraca uwagę DPA. W planie Steinmeiera jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
„Kucharz Putina” rośnie w siłę i może stanowić zagrożenie dla rosyjskiego prezydenta
Jewgienij Prigożyn, nazywany „kucharzem Putina”, rośnie w siłę i może stanowić zagrożenie dla rządów Władimira Putina — pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zwraca też uwagę na nasilający się w rosyjskiej armii rasizm i fanatyzm.
Prigożyn, z którym związana jest najemnicza firma wojskowa tzw. grupa Wagnera, rośnie w siłę i tworzy militarną strukturę równoległą wobec rosyjskich sił zbrojnych, co może stanowić zagrożenie dla rządów Putina, przynajmniej w sferze informacyjnej — zwracają uwagę analitycy.
Rosyjscy blogerzy poinformowali, że Prigożyn finansuje formowanie w ramach tzw. grupy Wagnera batalionu ochotników rekrutowanych przez Igora Girkina — byłego dowódcy separatystów w Donbasie i uczestnika aneksji Krymu.
ISW zaznacza, że Girkin krytykuje rosyjskie dowództwo wojskowe i jest ważną postacią w środowisku rosyjskich skrajnych nacjonalistów. Dzięki współpracy z Girkinem Prigożyn zyskuje do nich dostęp i może zdobyć poparcie dla swoich maksymalistycznych celów wojny na Ukrainie.
Administratorka kijowskiego hotelu: pierwszym miejscem, które pokazujemy gościom jest schron
Każdego nowego gościa w naszym hotelu informujemy, gdzie znajduje się schron. Gdy rozlega się alarm przeciwlotniczy, korzystając z telefonu i głośników, zapraszamy wszystkich, by się tam udali, mówi w rozmowie z PAP 29-letnia Alina, administratorka jednego z kijowskich hoteli.
Windy w czasie alarmu są wyłączane, a wejścia do hotelu zamykamy 15 minut po rozpoczęciu alarmu, wyjaśnia Alina i od razu zastrzega, że korzystanie ze schronu jest dobrowolne i nikt nie stosuje żadnego przymusu. „Ale większość naszych gości chętnie schodzi do schronu, zwłaszcza, że jest on wyremontowany, ma kilka pomieszczeń i dobry internet. Jest tam też woda, jedzenie, leki, a nawet maski przeciwgazowe” — dodaje.
„W hotelarstwie pracuję od siedmiu lat, a w tym hotelu od czterech, z których dwa ostatnie są dość ciężkie, a obecny rok jest wręcz tragiczny” — skarży się Alina.
Prezydent: mija osiem miesięcy wojny; obroniliśmy naszą niezależność
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał w poniedziałek, że tego dnia mija równo osiem miesięcy od rosyjskiej pełnowymiarowej napaści na Ukrainę. Ukraińcy obronili niezależność swojego państwa i Rosja już tego nie zmieni — dodał.
„Co zmieniło się przez ten czas? Obroniliśmy niezależność naszego państwa i Rosja już tego nie zmieni. Krok po kroku wyzwalamy ukraińską ziemię. Wybrzmiewają teraz: Donbas, obwód charkowski, chersoński. Zabrzmi też obwód zaporoski i Krym — przyjdzie czas i cała Ukraina będzie wolna” — powiedział na nagraniu Zełenski.
„Ukraina przełamuje tzw. drugą armię świata i od teraz Rosja będzie tylko żebrakiem. Coś tam wyżebrze w Iranie, coś próbuje wycisnąć z krajów zachodnich, wymyślając różne brednie o Ukrainie” — kontynuował.
Zaznaczył, że Rosja w związku z wojną traci swój potencjał gazowy, militarny, polityczny, ideologiczny. „Im więcej swojego potencjału Rosja straci teraz, tym więcej prawdziwej wolności otrzymają wszystkie narody zarówno obok Rosji, jak i wewnątrz niej. W pierwszej kolejności Ukraina” — oświadczył szef państwa.