Od współczesnych opakowań wymagamy wyjątkowo dużo. Mają już nie tylko kusić nas ze sklepowych półek i chronić produkty, ale także wpisywać się w nasz styl życia, strzec bezpieczeństwa najbliższych, informować o zagrożeniach, a do tego oferować wiele funkcjonalności.

Dla konsumentów ważny jest zwłaszcza wpływ opakowań na środowisko. Jak wynika z raportu Deloitte, blisko 61 proc. z nas gotowych jest dopłacić do produktu, który jest zapakowany ekologicznie. Z drugiej strony 25 proc. konsumentów deklaruje, że rezygnuje z kupna produktu, gdy widzi, że jego opakowanie nie spełnia ich oczekiwań w tym zakresie.

To dlatego na rynku innowacji opakowaniowych najwięcej jest tych związanych z gospodarką obiegu zamkniętego. Ważna jest możliwość recyklingu zużytego opakowania, jego biodegradowalność lub opcja wielokrotnego użycia. W zielonych opakowaniowych innowacjach przoduje branża spożywcza. To pochodna faktu, że aż 60 proc. wartego 45 mld zł polskiego rynku opakowań przypada właśnie na nią. Na przyjazne dla środowiska opakowania stawia także branża e-commerce. To z kolei wynik nacisków konsumenckich: już 70 proc. polskich internautów zwraca uwagę, czy przesyłka z e-sklepu jest zapakowana w sposób ekologiczny.

Jednak nie tylko o środowisko chodzi. Opakowania muszą też nadążać za społecznymi trendami. Stawać się bardziej inkluzywne, bezpieczne i „smart”. Potrzebne są takie, które pozwalają monitorować jakość produktów na każdym etapie ich funkcjonowania, od transportu aż do momentu spożycia. Inteligentne opakowania oferują też zabezpieczenia przed otwarciem przez dzieci. To szczególnie ważne w przypadku farmaceutyków i domowej chemii.

Mariola Mirek, dyrektor ds. komunikacji Procter & Gamble w Europie Centralnej

Nowe, kartonowe opakowanie kapsułek Ariel PODS® powstało z myślą o ograniczeniu wpływu na środowisko i większej inkluzywności. Naszą motywacją było opracowanie innowacyjnego rozwiązania, które będzie jednocześnie intuicyjne i dostępne dla wszystkich dorosłych, a także będzie spełniało normy bezpieczeństwa dla dzieci. Rygorystyczne testy konsumenckie zaowocowały powstaniem opakowania, które jest nie tylko łatwe w użyciu, ale także odpowiada na potrzeby dorosłych z upośledzeniem zręczności, zaburzeniami wzroku i funkcji poznawczych. Zastosowaliśmy oznaczenia dotykowe w postaci wytłoczeń oraz technologię NaviLens. Kartonowe opakowanie ma certyfikat FSC, powstaje w 70 proc. z włókien z recyklingu i może być ponownie przetworzone – to nasza odpowiedź na wyzwania związane z ograniczaniem plastiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *