Poziom inflacji a ceny ubezpieczeń komunikacyjnych – jak wygląda ta zależność?
Z obecną falą inflacji konsumenci, a zwłaszcza kredytobiorcy, zmagają się od dłuższego czasu. Z raportu Punkta wynika jednak, że do tej pory problem ten nie dotyczył jednak segmentu ubezpieczeń OC w takim stopniu, jak innych gałęzi gospodarki. Jeszcze w trzecim kwartale 2022 roku średnia cena polis spadła o 12% w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku, co sprawiło, że kierowcy odetchnęli z ulgą – a przynajmniej Ci, których umowy kończyły się w tym okresie i którym udało się wcześniej kupić nową polisę.
Eksperci Punkta wskazują, że już niedługo za OC pojazdu trzeba będzie zapłacić więcej. Winę za to ponosi inflacja, a pośrednio również drożejące części zamienne i przerwane łańcuchy dostaw, które są skutkiem rekordowo wysokich cen paliwa. Nie można też nie wspomnieć o prawdziwej rewolucji w ustawie Prawo o ruchu drogowym, która udostępnia ubezpieczycielom wgląd w policyjną bazę wykroczeń i przestępstw drogowych.
Pierwsze oznaki działania inflacji są już widoczne w większości polskich miast. Rekordzistą jest zdecydowanie Gorzów Wielkopolski, w którym średnia cena polisy zdrożała o 7,3% w przeciągu kwartału. Podwyżkę odczuli również przedsiębiorcy, w przypadku których wysokość składki OC uległa zwiększeniu nawet o 50%.
Czy warto szukać najtańszego OC?
Gdy ceny idą w górę, naturalnym odruchem jest szukanie oszczędności. Czy oszczędzanie na ubezpieczeniu samochodu jest dobrym pomysłem? Wszystko sprowadza się do tego, o jaki rodzaj polisy chodzi.
Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do objęcia go ochroną w ramach OC. Dokument ten nakłada jednak obowiązek nie tylko na kierowców, ale także na towarzystwa ubezpieczeniowe, nakazując im oferowanie dokładnie takiego samego poziomu ochrony niezależnie od tego, jaka jest cena polisy.
Sprawa wygląda inaczej w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych. Towarzystwa mają tutaj wolną rękę w kwestii kreowania ofert, a tym samym mogą uzależniać zakres ochrony pojazdu i kierowcy od tego, jaki pakiet wybierze – i ile za niego zapłaci. Wniosek? O ile szukanie najtańszego OC to świetny sposób na zatrzymanie większej kwoty we własnym portfelu, o tyle przy pozostałych ubezpieczeniach musisz dokładnie weryfikować, jaką ochronę oferuje polisa.
Ranking ubezpieczeń samochodu – wsparcie, którego potrzebujesz
Dobrym sposobem na znalezienie najtańszego OC online jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Punkta. Jak to działa? Uzupełniasz formularz danymi kierowcy i samochodu, a następnie przeglądasz listę dostępnych ofert wygenerowanych w formie czytelnej tabeli, której pozycje można ze sobą łatwo porównać. Używanie kalkulatora OC/AC jest nie tylko wygodne, ale też całkowicie bezpłatne. A jeśli znajdziesz dobrą polisę, możesz ją od razu kupić póki jest aktualna – bez wychodzenia z domu.