Tarcza antyinflacyjna
Podpisana przez prezydenta ustawa wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Oznacza to m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego: żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.
Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym polegają na przedłużeniu obowiązywania do dnia 31 grudnia 2022 r. zarówno zwolnienia od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu będącemu odbiorcą w gospodarstwie domowym, jak i obniżenia stawek akcyzy na określone wyroby energetyczne — podała KPRP.
Ponadto regulacja utrzymuje stawki VAT np. na żywność na dotychczasowym poziomie 8 i 23 proc. w przyszłym roku.
Inflacja we wrześniu
„Szanse na spadek inflacji w listopadzie są umiarkowane. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla ciepłowni w największych miastach Polski — skala podwyżek cen oscyluje wokół 30 proc.” — tłumaczą ekonomiści.
Dodatkowo po decyzji OPEC o obniżeniu produkcji ponownie drożeje ropa naftowa, a wraz z nią paliwa. Szanse na odwrócenie tej tendencji są niewielkie – niedługo zakup surowca rozpocznie także USA dla uzupełnienia nadwyrężonych rezerw” – czytamy w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.