Średnie kursy walut NBP w poniedziałek 24.10.2022 r. Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny:
Kurs euro: 4,78 zł
Kurs dolara: 4,86 zł
Kurs franka szwajcarskiego: 4,86 zł
Kurs funta: 5,51 zł
Kurs rubla rosyjskiego: 0,079 zł
Kurs hrywny ukraińskiej: 0,1258 zł
Dlaczego złoty słabnie?
Po agresji Rosji na Ukrainę kurs złotego stał się bardzo niestabilny, choć z wyraźną tendencją spadkową. Inwestorzy uciekali w pewniejsze inwestycje, a nasza waluta osłabiała się względem wszystkich głównych walut, ale przede wszystkim dolara. Później złotówka odrabiała część strat, po czym znów następowało osłabienie.
W lipcu kurs dolara poszybował powyżej 4,70 zł, a amerykańska waluta zrównała się z euro, by wkrótce przeskoczyć wspólną walutę. Kolejny skok dolar zaliczył w końcu września, kiedy kurs przekroczył 5 zł.
Powodem tych zawirowań i słabnięcia złotego wobec wszystkich głównych walut – dolara, euro i franka szwajcarskiego – jest widmo kryzysu gospodarczego, które krąży nad Europą. To także przyczyna rekordowej słabości euro. Czkawką odbija się tu uzależnienie naszego kontynentu od surowców energetycznych z Rosji. Te, z wiadomych powodów, nie mogą zasilać już europejskich elektrowni i przemysłu. Wzrost kosztów energii grozi utratą konkurencyjności przez gospodarki UE.
Na te kłopoty nakłada się inflacja – zwłaszcza w Polsce. Ceny rosną z miesiąca na miesiąc, a wzrosty te zaskakują nawet ekspertów, którzy spodziewali się spowolnienia tempa galopady. Wysoka, nawet na tle innych państw UE inflacja dodatkowo osłabia złotego.
Póki trwa niepewność dotycząca sytuacji gospodarczej, nie należy się raczej spodziewać znaczniejszego wzmocnienia się naszej waluty.